Składniki

          

O kosmetykach naturalnych zrobiło się ostatnimi czasy w Polsce dość głośno. W prasie kobiecej możemy wyczytać informacje o szkodliwości niektórych składników kosmetyków tradycyjnych, takich jak PEGi, parabeny, silikony, aluminium czy pochodne ropy naftowej. Ale czy statystyczny Klient zdaje sobie sprawę, co kryje się pod tymi nazwami, a tym bardziej co oznaczają łacińskie nazwy w składzie INCI umieszczone na kosmetyku? Czy faktycznie możemy mówić o sobie jako o społeczeństwie świadomych konsumentów? Czy czytamy składy kupowanych produktów, czy liczy się tylko cena i obietnica złożona przez producenta? 

Dlaczego warto przestawić się na kosmetyki naturalne?

Naturalne kosmetyki gwarantują bezpieczną i zdrową pielęgnację skóry, bez zakłócania jej naturalnego rytmu i procesów odnowy. Prawdziwe kosmetyki naturalne to produkty otrzymywane ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, mineralnego), które nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim czyste ekstrakty roślinne, ziołowe i olejki eteryczne, które wspomagają skórę w przywróceniu i zachowaniu jej naturalnych funkcji fizjologicznych. Kosmetyki naturalne nie wyręczają naszej skóry w jej pracy, tak jak to czynią kosmetyki syntetyczne. One wprost przeciwnie, zmuszają ją do pracy.  W przypadku skóry tłustej i mieszanej zadaniem kosmetyków naturalnych, w odróżnieniu od kosmetyków pochodzenia chemicznego, jest zaopatrzenie skóry w odpowiednią ilość tłuszczu, sygnalizując jej jednocześnie, że posiada już wystarczającą rezerwę tłuszczu i żaden z gruczołów tłuszczowych nie musi go już produkować. Kosmetyki tradycyjne tylko wysuszają skórę tłustą, która broni się poprzez dalszą nadmierną produkcję tłuszczu. W przypadku skóry suchej, która jest po prostu leniwa, kosmetyki naturalne zmobilizuja ją do pracy w kierunku utrzymania odpowiedniego stopnia wilgotności, podczas gdy kosmetyki tradycyjne jedynie będą potęgować jej „lenistwo” poprzez dostarczanie je nadmiaru tłuszczu i wilgotności.

Badania naukowe potwierdzają, że naturalne substancje są lepiej tolerowane przez skórę niż substancje syntetyczno-chemiczne. Znane są oczywiście alergie na naturalne substancje. Są one jednak często wynikiem występujących już alergii na syntetyczne konserwanty i barwniki. Dlatego też ważnym jest - "natury" nie mieszać z "chemią". Jeśli decydujemy się na stosowanie w pielęgnacji twarzy i ciała kosmetyków naturalnych, nie należy stosować równocześnie żadnych chemiczno-syntetycznych preparatów pielęgnacyjnych.

Różnica między preparatami biologicznymi a chemicznymi jest zasadnicza. Polega przede wszystkim na tym, iż preparaty naturalne pobudzają i wspomagają skórę w jej naturalnych funkcjach fizjologicznych, podczas gdy chemiczno-syntetyczne pracują za skórę, zakłócając jej naturalny rytm i wyłączając ją z procesów odnowy.

 

Kosmetyki naturalne nie zawierają:

  • żadnych syntetycznych środków konserwujących
  • żadnych syntetycznych substancji zapachowych
  • żadnych syntetycznych barwników
  • żadnych substancji pochodzących z ropy naftowej
  • żadnych roślin manipulowanych genetycznie

 

Certyfikowane kosmetyki naturalne to również gwarancja kosmetyku etycznego, czyli takiego który nie był testowany na zwierzętach na żadnym etapie produkcji. Użycie surowców zwierzęcych (mleko, miód, lanolina, wosk pszczeli) jest dozwolone tylko wtedy, gdy zostaną pozyskane od zwierząt żywych. Powszechnie funkcjonują również pod nazwą biokosmetyków, eko kosmetyków lub kosmetyków organicznych.

 

Szkodliwe składniki kosmetyków syntetycznych-chemicznych

Produkty kosmetyczne dostępne na rynku przyciągają kolorowymi opakowaniami i ujmującymi zapachami. To powoduje, że kobiety często sięgają po produkt nie zapoznając się z jego składem. Ekstrakty i oleje w produktach chemiczno-syntetycznych zwykle stanowią zaledwie procent całego składu i tak naprawdę giną w gąszczu różnego rodzaju barwników, konserwantów, rozpuszczalników i emulgatorów, a ich działanie zostaje zniwelowane. Składy konwencjonalnych produktów kryją wyjątkowo drażniące i szkodliwe dla skóry oraz całego organizmu substancje, które powodować mogą rozmaite choroby - egzemy, trądzik, alergie skórne, a nawet raka. Niektóre substancje przenikają do wewnątrz organizmu i odkładają się tam, zaburzając jego funkcje, co może prowadzić do rozwinięcia się chorób układu nerwowego i nowotworów.

 

Syntetyczne oleje: olej silikonowy, parafinowy/mineralny, estrowy

W produktach do pielęgnacji twarzy i ciała oleje silikonowe włączane są do składu przede wszystkim jako „odżywka do skóry”. Dobrze się rozprowadzają, tworzą na skórze przepuszczalny film, dając określony efekt, czyli uczucie miękkiej skóry. Silikony nie powinny mieć jednak związku ze skórą, ponieważ nie posiadają żadnych wartości odżywczych. Do środowiska silikony przedostają się bezpośrednio lub poprzez osady/szlam, które są rozkładane na polach. Ulegają one rozkładowi tylko na wysuszonych gruntach. Przy stale wilgotnej glebie nie są zdolne do degradacji. W regionach pozbawionych oczyszczalni ścieków, czyli w większej części świata, silikony przenikają do jezior i rzek. A tam także nie jest możliwa ich degradacja. Jakie to ma znaczenie dla natury, zwierząt i człowieka nie zostało jeszcze wyjaśnione.

INCI - oznaczenia olejów silikonowych: np. Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane

Oleje parafinowe otrzymywane są poprzez próżniową destylację ropy naftowej. One także nie mają korzystnego wpływu na skórę. Oleje mineralne stanowią „martwą masę”. Mogą tworzyć nieprzepuszczalny film na skórze, który ją „uszczelnia”, zakłócając przez to metabolizm komórkowy. Oleje i woski parafinowe są produktami ropopochodnymi. Niektóre woski i oleje węglowodorowe (o niskiej lepkości i krótkim łańcuchu węglowodorowym) mogą wykazywać niebezpieczne działanie akumulacyjne (są gromadzone w organizmie). Takie mineralne oleje i woski są niestety szeroko stosowane w pomadkach do ust. Blokują oddychanie skóry i w ten sposób doprowadzają do jej trwałego przesuszenia.

INCI - oznaczenia olejów mineralnych: np. Paraffinum Liquidum, Petrolatum, Cera Microcristallina, Ozokerite, Ceresin, Paraffin

Oleje estrowe cieszą się coraz większą popularnością jako alternatywa dla prawdziwych olejów w kosmetyce naturalnej i bio. Powód: dają znany już „efekt silikonu”. Z prawdziwym olejem roślinnym, takim jak olej oliwkowy czy migdałowy, oleje estrowe mają tylko jedną wspólną cechę, tj. człon nazwy, czyli „olej”. Oleje estrowe to nic innego, jak syntetyczne „wynalazki” rodem z laboratorium. Ich produkcja zaczyna się od rozszczepienia oleju roślinnego. Rozdzielone kwasy tłuszczowe łączone są następnie z gliceryną lub innymi alkoholami. W związku z tym, że oleje estrowe powstają z materiału wyjściowego, który pochodzi z natury, tak chętnie zastępuje się nimi niestety oleje pochodzenia naturalnego w certyfikowanej kosmetyce naturalnej i bio. Nie są one jednak groźne dla naszej skóry i zdrowia. 

INCI - oznaczenia olejów estrowych: np. Caprylic/Capric Triglyceride, Dicaprylyl Ether, Octyldodecanol

I tak, wg profesora Różańskiego Caprylic/Capric Triglyceride pełni rolę zmiękczacza naskórka, pozostawiającego wrażenie delikatności skóry i korzystnego działania kosmetyku na skórę i jest bezpieczny. Glukozyd kaprylylu i kaprylu (Capryl/caprylyl Glucoside) jest związkiem powierzchniowo czynnym, dodawanym do środków myjących, bezpiecznym w stosowaniu i przyjaznym dla skóry. 

Octyldodecanol - oktylododekanol - składnik zmiękczający i ułatwiający zmieszanie składników, zapewniający ich stabilizację. Dający uczucie wnikania kosmetyku w skórę. Może podrażnić mieszki włosowe.

 

 

Substancje zapachowe i barwiące oraz emulgatory: PEG, PPG,  EDTA

Litery PEG (glikole polietylenowe) i PPG (glikole polipropylenowe) oznaczają składniki etoksylowane. Etoksylowanie jest skomplikowanym procesem chemicznym i wymaga zaostrzonych środków bezpieczeństwa. Ponadto PEG powodują, że skóra staje się bardziej przepuszczalna przez co łatwiej przenikają przez nią szkodliwe substancje.

EDTA to kompleksowe związki chemiczne, które nie ulegają degradacji w oczyszczalniach ścieków i wraz z całym, zawartym w nich zespołem metali ciężkich przenikają do środowiska. EDTA może również przedostawać się do wody pitnej, ponieważ filtry, które nie zostały pokryte węglem aktywnym, nie są w stanie powstrzymać EDTA. Jak woda pitna, zanieczyszczona kompleksami metali ciężkich EDTA, wpływa na ludzkie zdrowie jest równie mało zbadane, jak wiele innych konsekwencji zanieczyszczenia środowiska.

Sztuczne substancje zapachowe są najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych i stanowią duże zagrożenie dla alergików. Alarmujące są przede wszystkim tzw. aromatyczne związki nitro-piżmo. Po zastosowaniu niektóre sztuczne zapachy mogą kumulować się w tkankach, ponieważ wykazują się wysokim stopniem „bioakumulacji”. Przy wyborze kosmetyku kierujemy się najczęściej jego zapachem, jednak nie zdajemy sobie sprawy, że te sztuczne substancje zapachowe mogą nie być bezpieczne dla naszego zdrowia. Syntetyczne zapachy są powszechnie sto­sowane we wszystkich typach produktów kosmetycznych. Jedna kompozycja zapachowa może zawierać nawet dwieście substancji, z których każda może alergizować skórę. Substancje zapachowe występują na etykietach pod zbiorową nazwą: Parfume, Fragrance lub Aroma zarówno gdy są to kompozycje syntetyczne jak i wtedy gdy są naturalne. Z uwagi na brak możliwości rożróżnienia, należy przed zakupem produktu zapoznać się z informacjami od producenta i kupować tylko produkty tych marek, które definitywnie deklarują nie używanie syntetycznych zapachów w swoich produktach w ogóle. 

Syntetyczne barwniki uwalniają aminy aromatyczne, spośród których wiele jest substancjami drażniącymi, a nawet toksycznymi. Trudno na etykiecie odróżnić barwnik naturalny od syntetycznego, ponieważ wszy­stkie zostały opisane za pomocą liter CI oraz numeru. Najgroźniejsze z syntetycznych barwników zostały zakazane przez Unię Europejską. Z uwagi na brak możliwości rożróżnienia, należy przed zakupem produktu zapoznać się z informacjami od producenta i kupować tylko produkty tych marek, które definitywnie deklarują nie używanie syntetycznych zapachów w swoich produktach w ogóle.

 

Substancje powierzchniowo-czynne (tenzydy): m. in. słynne SLS 

W certyfikowanych kosmetykach naturalnych i organicznych powinno się stosować wyłącznie łagodne lub bardzo łagodne tenzydy pochodzące z surowców odnawialnych. Jednak zdarza się, że również w certyfikowanych kosmetykach naturalnych i bio zastosowanie znajdują tenzydy z wysoką lub bardzo wysoką zdolnością drażnienia skóry. Bardzo zróżnicowana jakość dopuszczonych do produkcji tenzydów zmusza do nauczenia się odróżniania ich w produktach do kąpieli, pod prysznic i szamponach.

Lauretosiarczan sodu (SLS) - tenzyd ten posiada wysoką zdolność drażnienia skóry. Jest stosowany powszechnie w konwencjonalnych szamponach i produktach pod prysznic. Oznaczenie INCI: Sodium Laureth Sulfate

Lauryloamon sodu (ALS) - tenzyd ten wprawdzie dopuszczony jest w wytycznych dla kosmetyków naturalnych i organicznych ale należy bowiem grupy tenzydów z wysokim potencjałem drażniącym. Oznaczenie INCI: Ammonium Lauryl Sulfate

Betaina kokamidopropylowa - tenzyd ten jest wprawdzie dopuszczony przez kilka dyrektyw dla kosmetyków naturalnych i bio, ale zawiera częściowo surowce ropopochodne. Oznaczenie INCI: Cocamidopropyl Betaine